VinO
Podpora prijaviteljem v 1. fazi prijave (do oddaje koncepta projekta) je na voljo po elektronski posti Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. ali po telefonu:
- 01 425 7065 (Mateja Šepec Jeršič, vsebina),
- 01 542 14 22 (Tina Michieli, vsebina) in
- 01 425 68 60 (Tatjana Studen, finance).
Svetovanje bo na voljo do 30. 8. 2013. V 2. fazi prijave (oddaja celotne razpisne dokumentacije) bo na voljo tudi osebno svetovanje. Za razvoj projektnih idej se lahko udeležite tudi posebnih delavnic.
Spletna stran se tedensko osvežuje z vprašanji in odgovori v zvezi s prijavo na Javni razpis 2013 - SREDNJI in VELIKI projekti. Zadnji popravek 26. 08. 2013 ob 10:00 uri.
VSEBINA: PRIPRAVA VLOGE NA JAVNI RAZPIS
1. UPRAVIČENI ZA SODELOVANJE PRI PRIJAVI
2. PROJEKTNI PARTNERJI
3. PROJEKTNA SKUPINA
4. USTREZNE DEJAVNOSTI
5. IZPOLNJEVANJE PRIJAVNICE
6. STROŠKI PROJEKTA IN FINANČNI NAČRT
7. DRUGO
1. UPRAVIČENI ZA SODELOVANJE PRI PRIJAVI
Vprašanje:
Ali se lahko članica Univerze prijavi kot projektni ali vodilni partner na razpis Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem 2009-2014?
Odgovor:
Fakulteta, ki je članica Univerze v Ljubljani (ali katerekoli druge univerze), je oseba javnega prava. Prijavitelji na razpis so lahko samo nevladne organizacije (osebe zasebnega prava, ki izpolnjujejo še nekatere druge pogoje), kar pomeni, da fakulteta ni upravičen prijavitelj, lahko pa v projektih sodeluje kot partner.
Vprašanje:
Ali je organizacija, katere svet zavoda je sestavljen iz predstavnika delavcev, vsakokratnega direktorja RRA d.o.o. in vsakokratnega direktorja tehnološkega parka d.o.o. lahko upravičeni prijavitelj?
Odgovor:
Za predstavnike gospodarstva v organu upravljanja se štejejo vse pravne osebe, ki so ustanovljene po Zakonu o gospodarskih družbah (d.n.o., d.o.o., d.d., k.d.d., k.d., ...), tako da organizacija, ki ima v organu upravljanja 2 predstavnika d.o.o, glede na 3. točko izključevalnih pogojev ni upravičen prijavitelj, saj ima v svetu zavoda 2/3 predstavnikov gospodarstva.
Vprašanje:
Ob pregledu dokumentacije razpisa sta se mi pojavili dve ključni vprašanji: ali lahko na razpisu sodelujejo šole in ali lahko za pokritje 10% lastnih sredstev uporabimo denar, ki smo ga dobili kot donacijo za ta namen.
Odgovor:
Sredstva iz Sklada za NVO so namenjena financiranju dejavnosti nevladnih organizacij. Kot prijavitelji na Javnem razpisu za srednje in velike projekte NVO tako lahko sodelujejo le NVO, torej tiste, ki so jih ustanovile osebe zasebnega prava in delujejo kot društvo, zveza društev, zavod, skupnost zavodov, ustanova, zadruga, lokalni mladinski svet,...
V kolikor narava projekta zahteva tudi vključitev organizacij iz drugih sektorjev oz. je za uspešno izvedbo projekta ključno sodelovanje javnih institucij ali gospodarskih subjektov, jih lahko prijavitelj povabi k sodelovanju in vključi v projekt kot partnerje. Sodelujoči iz teh organizacij lahko tudi prejmejo plačilo za svoje delo na projektu.
Za pokritje 10% lastnih sredstev lahko prijavitelj oz. partnerji uporabijo sredstva, pridobljena kot donacijo.
Vprašanje:
Ali se lahko lani ustanovljena organizacija z 20.000€ prometa prijavi na razpis za 120.000€?
Odgovor:
Lahko se prijavi, vendar bo z vidika finančne zmogljivosti slabo ocenjena, saj je tveganje za zagotavljanje likvidnostnih sredstev in posledično za uspešno izvedbo projekta preveliko. V takšnem primeru je smiselno nastopati v partnerstvu z drugo organizacijo, ki izkazuje večjo finančno stabilnost.
Vprašanje:
Ali lahko kot prijavitelj nastopa novoustavovljena NVO, ki še nima lastnih sredstev, bi pa v okviru projekta sodelovali tudi drugi upravičeni dalj časa delujoči in finančno sposobni partnerji? Torej ali obstaja kakšen pogoj, ki določa minimalni časovni okvir, v katerem mora biti prijavitelj ustanovljen?
Odgovor:
Razpis ne postavlja pogojev glede let delovanja, tako da se lahko prijavi tudi novoustanovljena organizacija. Pri tem pa se seveda postavlja vprašanje finančne zmožnosti za izvedbo projekta, zato priporočamo partnerstvo z večjimi organizacijami, saj se v primeru partnerske prijave gledajo finančna zmogljivost in reference celotnega konzorcija.
Vprašanje:
Odgovor:
Vprašanje:
Ali mora biti partner iz tujine nujno iz Lihtenštjana/Islandije/Norveške in ali mora biti nujno nevladna organizacija?
Odgovor:
Projektni partner je lahko javna (občina, lokalna skupnost) ali zasebna institucija, gospodarska, negospodarska ali nevladna organizacija s sedežem v kateri izmed držav donatoric (Norveška, Lihtenštajn, Islandija), v državah, ki so koristnice Finančnih mehanizmov v obdobju 2004 – 2009 (Bolgarija, Ciper, Češka, Estonija, Grčija, Latvija, Litva, Madžarska, Malta, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovenija, Slovaška, Španija), ali pa država izven območja evropskega gospodarskega prostora – EGP, ki ima skupno mejo s Slovenijo. Partner je lahko tudi katera izmed medvladnih organizacij (npr. WHO, IBRD, FAO, UNESCO, WTO, IPCC), če je aktivno vključena in dejansko prispeva k izvedbi projekta.
Partnerstvo je torej zelo široko zastavljeno. Res pa je, da se s 5 dodatnimi točkami spodbuja samo partnerstvo z organizacijami (javnimi ali zasebnimi) iz držav donatoric.
3. PROJEKTNA SKUPINA
Vprašanje:
Ali je lahko ista oseba v istem projektu vodja projekta in hkrati prostovoljec za druge vrste nalog?
Odgovor:
Zakon o prostovoljstvu v 14. členu pravi, da prostovoljskega dela ni mogoče opravljati na delih in nalogah, za katere ima posameznik pri isti organizaciji sklenjeno pogodbo o zaposlitvi. To pomeni, da ista oseba sicer lahko na istem projektu opravlja plačano in prostovoljsko delo, vendar morata to biti različni deli oz. delo, ki bi ga oseba opravljala prostovoljsko, ne sme biti vključeno v pogodbo o zaposlitvi.
Vprašanje:
Ali je lahko sorodnik nekoga iz projektne skupine, ki ima svoje podjetje, podizvajalec na projektu in ali govorimo o konfliktu interesov, če ima član projektne skupine lastniški delež v zgoraj omenjenem podjetju?
Odgovor:
Sorodstvenih vezi med člani projektne skupine in podizvajalci ne preverjamo, zagotovo pa lahko govorimo o konfliktu interesov, če podizvajalec ni izbran na osnovi najugodnejše ponudbe, temveč na osnovi povezave s prijaviteljem.
4. USTREZNE DEJAVNOSTI
Vprašanje:
S svojo idejo bi lahko kandidirali na vsebinskem področju za varstvo okolja (javni razpis Programa za NVO v Sloveniji, http://norveski.nvosklad.si/razpisi), ki se zaključuje septembra 2013. Drugo možnost, morda celo bolj primerno za uresničitev naše ideje, smo našli v napovedi programa Biotske raznovrstnosti in ekosistemov (http://norveski.nvosklad.si/drugi-programi-financnih-mehanizmov-v-sloveniji), ki naj bi bil, kot je razvidno na omenjeni internetni strani, objavljen jeseni 2013.
Vljudno vas prosim, da mi na kratko razložite razliko med tema dvema programoma, v kolikor sploh gre za dva ločena razpisa.
Odgovor:
V omenjenih primerih gre za dva ločena razpisa. Eden je razpisan v okviru NVO programa, drugega pa bo razpisal MGRT v okviru svojega programa. Nekaj več o programu biotske raznovrstnosti lahko preberete na: http://norwaygrants.si/o-programih/program-egp/.
Ker program biotske raznovrstnosti upravlja MGRT, ne razpolagamo s podrobnostmi bodočega razpisa, so pa na omenjeni spletni strani zapisani cilji, ki jih program zasleduje. Svetujemo, da primerjate te cilje s cilji NVO programa in se poskušate umestiti v razpis, za katerega boste presodili, da je bolj primeren za vašo dejavnost. Več o programu biotske raznovrstnosti pa bo sicer povedano tudi na otvoritvenem dogodku, 19. 6.: http://www.cnvos.si/article/id/8096/cid/74
Vprašanje:
Smo mladinsko, kulturno in ustvarjalno društvo. Naše društvo združuje mlade in tudi starejše iz našega kraja in okoliških krajev. Na leto organiziramo dve do tri prireditve za širšo javnost. Naši člani na leto pripravijo tudi dve krajši gledališki prestavi, ki jih nato uprizarjajo na prireditvah po obali.
Zanima nas ali lahko na vaš razpis prijavimo projekt nabave avdio in svetlobne opreme (ozvočenje in luči) , ki bi jo uporabljali na nastopih in prireditvah ki jih organiziramo?
Odgovor:
Kot je zapisano v Smernicah za prijavitelje, je omenjeni razpis namenjen podpori projektov NVO. Zgolj nabava avdio in svetlobne opreme v kontekstu tega razpisa seveda še ne pomeni projekta. Lahko je zgolj ena od dejavnosti, ki bo prispevala k reševanju nekega problema in k doseganju učinkov ter širših rezultatov projekta.
V okviru Sklada za NVO bodo podprti projekti, ki prinašajo konkretne in merljive učinke ter rezultate na področju socialne pravičnosti, demokracije in trajnostnega razvoja, poleg tega pa morajo imeti znaten vpliv na ciljne skupine.
Sam strošek nakupa opreme sicer sodi med upravičene stroške projekta, je pa treba upoštevati tudi dejstvo, da so pri nakupu opreme upravičeni le amortizacijski stroški nakupa opreme. Ti stroški so upravičeni le, če so nujno potrebni za izvajanje projekta in doseganje predvidenih ciljev. Obstajati mora torej neposredna povezava med dejavnostmi projekta in nakupom opreme, kar mora biti v prijavi jasno opisano.
Vprašanje:
Prosim za bolj natančno pojasnilo, kaj sodi med obnovitvena dela in ali je pogoj za obnovo nepremičnine lastništvo?
Odgovor:
Bolj kot to, katere vrste del sodijo med obnovitvena, je pomembno, da gre za vložek v trajnost NVO oz. nevladnega sektorja. Obstajati mora namreč neposredna povezava med delom oz. dejavnostjo organizacije ter med vložkom v prenovo.
Lahko gre npr. za vložek v prenovo delovnih prostorov oz. prostorov za izvajanje dejavnosti prijavitelja, ki je nujno potreben za uspešno izvedbo projekta, oz. za boljše opravljanje njegovih dejavnosti v prihodnje.
Obnovitvena dela se lahko izvajajo v prostorih, ki so v lasti prijavitelja (oz. partnerja, v kolikor je ta NVO) ali v prostorih, ki jih ima NVO v najemu za daljši čas (še vsaj 5 let po zaključku projekta), pri čemer morajo za to pridobiti soglasje lastnika.
Vprašanje:
V kolikšnem obsegu se bodo financirale raziskave?
Odgovor:
Financirale se bodo le raziskave, ki so nujno potrebne za ostale projektne aktivnosti in ki v Sloveniji še niso na voljo. Z drugimi besedami, projektne aktivnosti ne morejo obsegati le raziskovanja, ampak morajo vsebovati rešitev nekega problema na podlagi raziskav.
Vprašanje:
Naša projektna ideja stremi k razvijanju mreže. Mreža bi se formalno odrazila z ustanavljanjem lokalnih enot društva, torej ne z novimi povezavami večih pravnih oseb. Ali je tovrsten razvoj v skladu s tem pričakovanim rezultatom in kazalniki?
Odgovor:
Mreženje in razvoj organizacij sta zagotovo eni izmed možnih aktivnosti na projektu. Pri čemer pa morate to aktivnost povezati s katerim izmed prioritetnih področij in jasno opisati, kateri problemi bi bili s tem rešeni oz. kaj bi se v okolju zaradi tega spremenilo.
5. IZPOLNJEVANJE PRIJAVNICE
6. STROŠKI PROJEKTA IN FINANČNI NAČRT
Vprašanje:
Glede na novo zakonodajo me zanima, če se ob sklenitvi pogodb za določen čas, torej za čas trajanja projekta, kot upravičen strošek upošteva plačevanje prispevka za primer brezposelnosti? Novi zakon tudi nalaga delodajalcu plačilo odpravnine ob poteku pogodbe za določen čas, v kolikor ne pride do zaposlitve za nedoločen čas. A bo predvidena odpravnina upravičen strošek delodajalca?
Odgovor:
Socialne prispevke določa zakonodaja, konkretno prispevek za primer brezposelnosti ZUTD. Ker so prispevki integralni del bruto bruto plače, so vsi, ne glede na njihovo višino, upravičen strošek.
Podobno velja glede odpravnine, določa je ZDR in jo delodajalec mora izplačati. Tako je tudi odpravnina upravičen strošek, vendar samo, če je bila oseba na novo zaposlena posebej za izvajanje tega projekta in za čas tega projekta. Samo v tem primeru je mogoče strošek odpravnine upravičiti znotraj stroškov tega projekta.
Vprašanje:
V kolikor so v projekt vključeni prostovoljci, vrednost njihovega dela prijavimo kot naš prispevek? Ali lahko prostovoljcem izplačamo potne stroške in so to upravičeni stroški?
Odgovor:
Prijavitelj ali njegovi partnerji lahko lastni prispevek v celoti zagotovi v denarju, ali pa delno tudi v naravi, s prostovoljskim delom (največ 50%). Za vrednotenje prostovoljskega dela se uporabijo določbe Pravilnika o področjih prostovoljnega dela in vpisniku (Ur. l. št. 48/2011, 60/2011).
Prostovoljcem se lahko izplača potne stroške, ki so upravičen strošek projekta.
Vprašanje:
Kako se dokazuje sofinanciranje?
Odgovor:
Sofinanciranja s finančnimi sredstvi se ne preverja, za dokazovanje sofinanciranja s prostovoljskim delom pa se bo skladno z Zakonom o prostovoljstvu zahtevalo evidenčne liste prostovoljcev. Upravičenec poroča o nastalih stroških v višini 100%, povrnjenih pa dobi 90% upravičenih stroškov.
Vprašanje:
Kako plačati letalsko karto nekomu, ki dela preko avtorske pogodbe?
Odgovor:
Strošek letalske karte se lahko vračuna v plačilo za delo.
Vprašanje:
Kako se obravnava honorarje samozaposlenih v kulturi: kot strošek dela ali kot zunanja storitev?
Odgovor:
Podobno kot s.p., torej kot zunanji strošek.
Vprašanje:
Ali ima vsak partner svoj finančni načrt?
Odgovor:
Ne, proračun je skupen, medsebojni odnosi glede poročanja in nakazovanja sredstev pa morajo biti opredeljeni v partnerski pogodbi.
Vprašanje:
Ali so nadure upravičen strošek projekta?
Odgovor:
Da, v kolikor so tudi dejansko izplačane.
7. DRUGO
Vprašanje:
Ali so organizacije, ki imajo zaposlene v prednosti pred tistimi, ki zaposlenih nimajo?
Odgovor:
Ne.
Vprašanje:
Ali je lahko zunanji izvajalec iz Makedonije?
Odgovor:
Lahko, v kolikor je bil izbran na transparenten način in na osnovi najugodnejše ponudbe.
Vprašanje:
Ali obstaja mehanizem, ki beleži, če je ista projektna ideja prijavljena tudi drugam?
Odgovor:
Ne. Mehanizmi, ki bi sistematično spremljali oddane projektne prijave tudi na drugih razpisih niso vzpostavljeni, pomembno pa je, da pri izvajanju projektov ne pride do dvojnega financiranja.
Vprašanje:
Kje je ločnica med otroci, mladimi in tistimi, ki to niso več?
Odgovor:
Po Zakonu o javnem interesu v mladinskem sektorju se za mlade štejejo osebe od 15. do dopolnjenega 29. leta. Za otroke se torej štejejo osebe, ki še niso dopolnile 15 let.
Vprašanje:
Koliko let po zaključku projekta se lahko izdelke prodaja?
Odgovor:
Izdelkov, ki so bili financirani v okviru projekta naj se načeloma ne bi prodajalo oz. se prihodki od prodaje v tem primeru odštejejo od vrednosti donacije. V kolikor pa gre recimo za ponatis publikacije po zaključku projekta je to možno.
Vprašanje:
Zakaj mora oprema, npr. računalnik, ostati v lasti NVO in se ga ne sme prodati?
Odgovor:
Nabava opreme je upravičen strošek, v kolikor je nujno potreben za uspešno izvedbo projekta oz. izvajanje dejavnosti NVO v prihodnje. V tem kontekstu je torej nelogično, da bi opremo po zaključku projekta prodajali. V lasti prijavitelja (oz. partnerja, v kolikor je ta NVO) mora ostati še pet let po zaključku projekta.
Vprašanje:
Ali dejstvo, da je nevladna organizacija v preteklosti že izvajala projekt financiran s strani Norveškega finančenga mehanizma in finančnega mehanizma EGP kakorkoli vpliva na prijavo?
Odgovor:
Dejstvo, da je bila organizacija že v preteklosti financirana s strani istih finančnih mehanizmov nima nobenega (pozitivnega ali negativnega) vpliva na oceno.